Antiradary

Bez obalu, jde o zařízení hodící se pouze řidičům, kteří překračují maximální povolenou rychlost. Bez obalu, občas to asi děláme všichni. Mnoho řidičů má za to, že jsou antiradary nezákonné. Mají pravdu?

Ano…a ne

Rozpor v odpovědi je dán tím, že známe dva základní typy antiradarů. Jeden z nich zákon nezakazuje, u druhého jeho použití ve vozidle tvrdě trestá. Nejprve se podívejme na ten povolený způsob.

Jde vlastně o „pouhé“ detektory, které vás upozorní, že před vámi se nachází radar. Vy pak můžete přizpůsobit rychlost své jízdy tak, abyste nebyli pokutování a nepřipsali si na své konto body za přestupky. Zákon je v tomto případě benevolentní, žádná pokuta ani nepříjemnosti vám nehrozí. Takže- pasivní radary užívejte dle libosti, jen nezapomeňte na to, že každá jízda automobilem by měla být především bezpečná. Od úrazů nebo dokonce smrti vás žádný antiradar ani pojištění vozidel neochrání!

Rušičky

Jde o ty „pravé“ antiradary. Laserové rušičky, které přímo ovlivňují schopnost policejního radaru změřit vaši rychlost. Řidič tak může doslova kolem radaru proletět jakoukoliv rychlostí a radar si nebude vědět rady. Zde nejde ani o už tak dost kontroverzní prevenci, která vás donutí zpomalit, ale o výsměch předpisům i základní zodpovědnosti. Proto je také použití těchto rušiček trestáno. V České republice boj s těmito zařízeními teprve začíná, protože objevení těchto přístrojů bývá dosti náročné a dokázání skutkové podstaty také pokulhává, ale v zájmu bezpečnosti na silnicích doufejme, že se situace brzy změní, a že takové jednání brzy povede k vysokým pokutám- zde bych našel jasný příměr k odmítnutí dechové zkoušky, stejně jako to bych považoval za automatické přiznání viny přítomnost jakéhokoliv podobného zařízení v automobilu. Už cena rušiček napovídá, že tyto systémy používají pouze opravdu notoričtí „piráti silnic“.

Tipy:

-          Pokuta za používání aktivního antiradaru je pěkných 100 000Kč…

-          Česká policie je v odhalování těchto systémů čím dál úspěšnější

Comments are closed.