Bonusy k povinnému ručení

Pokud nevíte, co je bonusový systém, nebo jak přesně funguje, tento článek je určen přesně pro vás. Nejprve si nastíníme základní fungování. Každé auto musí být pro provoz na silnicích řádně pojištěno. Cena pojistného je určována podle různých kritérií, jako je výkon nebo objem motoru, věk pojistníka, velikost města, kde má pojistník trvalé bydliště a kde bude vůz provozovat a podobně. Nejvíce ze všeho však dnes cenu ovlivňují bonusy, případně malusy.

Ty lze získat „jednoduše“- za každých 12 měsíců bezeškodného období vám bonus o pár procent nabyde. A co si představit pod bezeškodným obdobím? Pro účel bonusového systému jde o dobu, kdy pojistník provozoval pojištěné vozidlo od roku 2000 bez způsobené nehody. Ideální řidič tedy mohl nasbírat do dnešního dne více než 120 měsíců bezeškodného období, což slibuje pořádný bonus!

Za každou způsobenou nehodu (ne u každé pojišťovny) se nastřádané měsíce odečítají, často až 24 měsíců za jednu nehodu. U většiny pojišťoven lze dosáhnout i záporného bonusu, tedy malusu, který může činit i 200%. To by znamenalo, že místo základního pojistného třeba 5 000Kč bude takový extrémně nezodpovědný řidič platit 15 000Kč ročně.

Výhody

Velkou výhodou je relativní spravedlivost tohoto systému. Dobří řidiči jsou odměňování, špatní zase motivováni se polepšit, případně jsou alespoň potrestáni. Pro ty zodpovědné řidiče je pak samozřejmě největším plusem ušetření i několika tisíc každý rok.

Specifika

Každá pojišťovna pojala tento systém trochu po svém, ale jen skrze bonusový systém lze dosáhnout na nejlevnější povinné ručení, ať už u kterékoliv z našich pojišťoven. Bonus bývá obvykle maximálně 50% s růstem 5% za každý rok (12 měsíců) bezeškodného období. Není ale výjimkou maximální bonus vyšší (i 60%), případně rozdílný výpočet jeho výše. Zmínil bych například progresivní systémy, kde lze získat za rok až 15% bonus.

Některé pojišťovny, ve snaze přilákat klienty, „odpouštějí“ i dopravní nehody- například vám za první způsobenou nehodu neodečtou bonus. Jiné pojišťovny zase vsázejí na přenášení bonusů. To může mít dvě základní podoby- povinné ručení na jiný produkt (typicky například havarijní pojištění) nebo z jednoho řidiče na druhého (např. člena domácnosti nebo rodiny), což nikdy neublíží.

Tipy:

- Bonusy jsou převoditelné mezi pojišťovnami!

- Někde vám nabídnou i „startovní“ bonus za přislíbení, že v budoucnu budete mít určitou délku bezeškodného období- při nedodržení musíte jen doplatit to, co vám původně zlevnili.

- Online povinné ručení je stále nejlevnější a o bonusy v žádném případě nepřijdete- ani při využití srovnávačů pojištění.

- Některé pojišťovny nabízejí převod bonusu i na havarijní pojištění, případně mezi členy rodiny!

Comments are closed.