Povinná výbava

Stejně jako nelze s automobilem vyjet bez sjednaného povinného ručení, zákon nám stejně tak nedovoluje vyrazit na cestu bez povinné výbavy. Co přesně obsahuje, si povíme v tomto článku. Každý z nás alespoň přibližně tuší, řidič neřidič, že bez rezervní pneumatiky to nepůjde. A přitom právě ta v některých případech nemusí být přítomna- pokud jsou pneumatiky opravitelné na dojezd.

V kritických případech je nejdůležitější, v poslední době tolik zmiňovaná, autolékárnička. Ta prošla od nového roku docela radikálními změnami, z nichž je největší asi povinná přítomnost resuscitační masky. Jak jsme si řekli výše, rezerva je také povinná, vyjma automobilů se speciálními pneumatikami, které lze opravit sprejem.

Dalším nutným vybavením je výstražný trojúhelník, důležité to výstražné zařízení, pokud nějakým způsobem blokujeme provoz a nesmíme dopustit, aby do nás někdo vrazil. Dalším důležitým signalizačním prvkem jsou reflexní vesty, které se vyplatí mít vždy po ruce, protože následky sekundárních nehod jsou pro nechráněné účastníky nehod často fatální. Je lepší mít jich u sebe alespoň pár, na dosah řidiče.

Vozíme-li v automobilu rezervní pneumatiku, potřebujeme také nářadí na její případnou výměnu. Jde o zvedák (hever) a klíč na matice u kol. Nesmíte vyjet ani bez náhradních žárovek- v automobilu musíte mít alespoň jednu náhradní od každého typu vnější signalizace a osvětlení. Poslední nutností jsou pak pojistky, pro které platí taktéž, že od každého druhu musíte mít alespoň jednu náhradní.

Tipy:

  • Kromě povinné výbavy je dobré zapojit alespoň některé prvky z výbavy doporučené- například vlečné lano může být nedocenitelným pomocníkem
  • Pozor na správné umístění výstražného trojúhelníku v dostatečné vzdálenosti od místa, před kterým chceme varovat. Pokud si nejsme jistí, vždy je lepší umístit trojúhelník dál proti směru provozu, abychom o sobě dali vědět s dostatečným předstihem. Ale pozor, trojúhelník jdeme umísťovat až s navléknutou reflexní vestou!
  • Musíte s sebou mít i některé dokumenty- technický průkaz a zelenou kartu, která dokazuje, že máte řádně sjednané povinné ručení

Comments are closed.